Prosta, szybka domowa cytrynówka! Zapraszam na bardzo łatwą do przygotowania nalewkę na wódce o pysznym cytrynowym smaku.
Lubicie domowe nalewki? Ja uwielbiam! Przepis na tę cytrynówkę dostałam podczas… wielkanocnego śniadania. Od razu wiedziałam, że go wypróbuję, bo cytrynówka według tego przepisu była pyszna – jednocześnie kwaskowa i słodziutka, w sam raz na trawienie po posiłku. Do przygotowania domowej cytrynówki potrzebne jest pół litra wódki, a wychodzi jej ok. 1,2 litra, więc nie jest zbyt mocna. Mnie to jednak nie przeszkadza. Zapraszam do wypróbowania!
Ale jeśli lubisz mocniejsze nalewki, przeczytaj wskazówki poniżej.
Cytrynówka – cytrynowa nalewka przepis:
Składniki na 1,2 litra cytrynówki:
- pół litra wódki
- 6 dużych cytryny
- szklanka wody
- szklanka cukru
Przygotowanie:
Wodę zagotować, do wrzątku wsypać cukier i rozpuścić. Z trzech cytryn zetrzeć skórkę, ze wszystkich wycisnąć sok. Sok, skórkę, syrop cukrowy i wódkę wymieszać w dużym dzbanku i odstawić na jeden dzień. Następnie przelać nalewkę przez sitko i rozlać do butelek.
Wskazówka: Cytrynówkę można posłodzić syropem cukrowym dopiero następnego dnia, po odcedzeniu. Wtedy łatwiej jest ją zmodyfikować i np. dodać mniej syropu niż w moim przepisie, wtedy wyjdzie bardziej kwaskowa, albo przeciwnie: dać więcej syropu cukrowego.
Wskazówka 2: Jeśli lubisz mocniejsze nalewki, wymieszaj wódkę i spirytus w proporcjach 50:50, czyli w tym przypadku to by było 250 ml spirytusu i 250 ml wódki. Tak przygotowana cytrynówka jest mocniejsza, ale reszta przepisu nie ulega zmianie.
Wskazówka 3: Te piękne kieliszki do degustacji z cienkiego szkła z pokrywką kupisz tutaj. To świetna opcja, szczególnie jeśli cytrynówkę lubisz pić na świeżym powietrzu, bo dzięki pokrywce żadna osa ani inny nieproszony gość nam nie zajrzy do kieliszka :)
Uwaga:
Po odcedzeniu zostaje dużo skórki cytrynowej, którą można wykorzystać. Ja zrobiłam cytrynowe babeczki – 3 jajka miksujemy ze szklanką cukru, następnie dodajemy łyżeczkę proszku do pieczenia, 1 i 3/4 szklanki mąki, pół szklanki oleju, cukier waniliowy i skórki cytrynowe. Miksujemy i pieczemy w 180 stopniach z termoobiegiem, ok. 30 minut (do „suchego patyczka”). Smacznego :)
Witam, ile czasu można przechowywać nalewkę, aby nadała się do spożycia? :))
A w tym dzbanku odstawić do lodówki czy w temperaturze pokojowej ma stać?
Można do lodówki
1 l miodu, 1l soku z cytrym, 1l spirytusu. wszystko mieszamy, odstawiamy na półeczkę od czasu do czasu wstrząsając. Po pół roku można się delektować.
Czy ten syrop musi wystygnąć?
Tak, najlepiej wystudzony.
Cytrynówka zrobiona :) Spróbuję z tego przepisu zrobić „grejfrutówkę” :p
Z grejpfrutem jest całkiem niezła cytrynówka ja zawsze na spirycie robię i ostatnio robię z pomarańczą cytrynówkę a teraz z grejpfrutem dodatkowo.jest niezła .
Czy ta nalewka jest gotowa do picia od razu czy musi stać?
Witam czy masz może przepis na cytrynówke na spirytusie?
Ja mam sprawdzony przepis na cytrynówke na spirytusie.
8 dużych cytryn
1l spirytusu
0,7-0,8 l wody źródlanej
8 łyżek miodu
Cytryny ktoimy na pół i zalewamy spirytusem na max 24 h. Następnie wyciskamy z połówek sok i mieszamy z resztą składników.
Ta cytrynówka to jedna z niewielu nalewek którą można pić praktycznie po 2-3 dniach od zrobienia.
Trzeba poczekać aż syrop cukrowy wystygnie czy od razu wszystkie składniki do dzbanka?
inny sposób na cytrynówkę:
2 duże cytryny
0,5l wódki
0,5szklanki miodu
jedną cytrynę obieramy ze skórki, następnie obie kroimy w plasterki (usuwamy pestki)
plastry wrzucamy do słoja, dodajemy miód, zalewamy wódką i odstawiamy na tydzień w ciepłe miejsce
po tygodniu odcedzamy i pijemy ;) wychodzi około 0,7l
o to musi być pyszne!
ale czy alboreto ze skóry cytryny nie doda niechcianej goryczki? Ja dodaję do proporcji tej 1 laskę wanilii. Aby było miło dodaję też brązowego cukru lub miodu wielokwiatowego. Reszta jak powyżej. Słodycz w ustach i sercu.
Cytryny. 16. Nie mniej, nie więcej. Ani duże ani małe. Biedro wyznacza wzorzec.
3 x szklanka cukru. Polski, biały, kryształ. Ostatnio dałem 2,5, była w sumie lepsza. Ale well known sylwester – tradycyjna receptura z 3 szklanek.
4 x szklanka SPIROLU. Wódce mówimy stanowcze nie.
5 x szklanka wody. Ostatnio dałem 4. Była w sumie lepsza :D
Gar – duży, NIE chrom, alu. TAK emalia. Nie reaguje podobno.
Tłuczek do mięsa/pusta butelka od wódy z twardym denkiem
Sitko
Nóż
Dużo serca
Cytryny do gara z wodą i zagotować co by syf ze skórki spieprzał. Następnie do zimnej bo parzy w łapy ;) Cytryny w kostkę ZE SKÓRKĄ i do gara. Ubić dość mocno tłuczkiem, żeby sok puściły. Spirol do gara. Wode wymieszać z cukrem. Do gara. Wymieszać. Zostawić. Czekać :) W zasadzie 6h już wystarcza, ale im dłużej tym lepiej.
Cytryny przecedzić przez sitko. Każde sitko cytryn ubijać na maksa tłuczkiem, żeby miłość skapywała do garnka. Rozlać. Pić. Bawić się. Kochać.
voila, na zdrowie.
Pięknie napisane!
0,5 litra wódki i szklanka wody daje razem jakieś 700ml. Z 6 cytryn dostajemy aż pół litra soku? Jakie proporcje przyjąć aby zrobić ją na spirytusie? Dać połowę ilości wódki?
Moje cytryny były naprawdę wielkie, a poza tym jak do szklanki wody dodamy szklankę cukru to też troszkę objętość się zwiększa. Sama się zdziwiłam, że tyle tego wyszło, bo w przepisie, który dostałam, była informacja, że wychodzi litr nalewki – mnie wyszło więcej. Na spirytusie dałabym 0,25 spirytusu i do tego wodę – też 0,25 a resztę jak w przepisie. Ale można i więcej spirytusu, bo na wódce nalewka jest delikatna w smaku, nie ma wielkiej mocy.
Ok sprawdzę te proporcje. Więcej spirytusu nie chcę dawać bo z cytrynówka z założenia chyba powinna być delikatna, żeby nie trzeba było popitki ;)
Zgadzam się, zresztą w ogóle wolę delikatne nalewki :)
Na pewno spróbuję :)