Na tej stronie znajdziesz informacje o książkach dotyczących napojów, które warto mieć w swojej biblioteczce.
1001 koktajli – praca zbiorowa, Wydawnictwo Olesiejuk
To jedna z moich ulubionych książek o drinkach – także dlatego, że ma niezłą cenę. Na 375 stronach znajdziemy faktycznie 1001 przepisów, większość z pięknymi zdjęciami i oczywiście z dokładnym opisem wykonania. We wstępie można poczytać krótki opis najważniejszych składników drinków, wyposażenia, jakie przyda się miłośnikowi drinków oraz sposobach przygotowania i dekoracjach. W zakończeniu znajdziemy „Słowniczek napojów alkoholowych”, a w nim między innymi sporo informacji o likierach, smakach i ich składnikach (np. dowiemy się, że Calvados to francuska brandy jabłkowa, produkowana w Normandii, a Galliano to włoski likier o smaku wanilii i miodu). Cała książka podzielona jest na rozdziały: Koktajle musujące, Długie drinki, Szybkie drinki, Koktajle owocowe, Ekscentryczne koktajle. Kilka z zamieszczonych w książce drinków znajdziecie też na blogu, między innymi: Zachód słońca na Barbados.
Do kupienia w:
Kawa. Sekrety baristy
Ta książka spodoba się z pewnością nie tylko kawoszom. Są tu podstawowe informacje, jakie warto znać, dotyczące przygotowywania kawy (np. czym różnią się kawy ristretto od lungo i w jakiej wielkości filiżankach powinny być podawane), sposoby przygotowania poszczególnych rodzajów kawy (espresso, caffe latte, latte macchiato, flat white itd.). Co więcej, w książce znajdziemy też podstawy latte art, czyli sztuki „malowania” wzorków na kawie i to kilkoma technikami (sposoby dla początkującego i zdjęcia konkretnych wzorków, jakie można wykonać samodzielnie wraz z instrukcją). Mnie jednak najbardziej podobają się przepisy na kawowe napoje, drinki, a nawet kawowe słodkości. Kilka z nich już robiłam, np. muffinki z Baileysem – i są rewelacyjne.
Do kupienia w:
Gorące napoje, Louise Pickford
To książka, w której drinków jest najmniej, ale ciepłe alkoholowe napoje też się tu znajdą – zimowe poncze, kawa z alkoholem, grog itp. Poza tym mamy kilkadziesiąt przepisów na rozgrzewające napoje, z podziałem na kategorie: Kawy, Herbaty i napary, Gorące czekolady, Poncze i koktajle, Napoje mleczne. Możecie mi wierzyć lub nie, ale przetestowałam już większość z tych przepisów i za każdym razem, gdy przeglądam tę książkę (ma piękne ilustracje) nie mogę zdecydować się, co zrobić – czy kawę, czy czekoladę czy jakiś mleczny napój, bo wszystko wygląda równie apetycznie. No i trzeba przyznać, że przepisy są niebanalne, ze względu na użyte składniki: a to rachatłukum, a to szafran, a to łodygi lukrecji… Ale spokojnie, są i łatwiejsze przepisy, z łatwo dostępnych składników. Książką inspirowałam się wielokrotnie i niektóre z przepisów z bloga podpatrzyłam właśnie tam, np. Kawa szafranowa (w książce podobnie zrobiona jest nie kawa, ale mleko). To fajny pomysł na prezent dla osoby, która nie interesuje się tylko drinkami, ale ogólnie lubi gotować i spędzać czas w kuchni, w tym także dla autorów blogów kulinarnych.
Do kupienia np. w:
Nalewki – Elżbieta Adamska
To bezwzględnie moja ulubiona książka o nalewkach – znajduje się w niej 100 przepisów, a wszystkie są łatwe do wykonania. Do większości nalewek potrzebujemy tego, co ja wykorzystuję w swoich przepisach – czyli spirytusu lub wódki, cukru oraz owoców albo ziół. Znajdziemy tu przepisy na nalewki z łatwo dostępnych składników: pomarańczy, bananów, malin, wiśni, ale też mniej popularne nalewki: propolisowa, brusznicówka, czeremchówka, nalewka na lubczyku. Przepisy są opatrzone zdjęciami, które były robione na bank przez jedną osobę, bo są do siebie dość podobne, ale to nie szkodzi – dzięki temu książka zyskuje na autentyczności – widać, że autorka sama próbowała wszystkich przepisów.
Nowe vademecum barmana – Zdzisław Nowicki
To książka dla wszystkich, którzy chcieliby poznać podstawy sztuki barmańskiej, jedna z najważniejszych pozycji jesli chodzi o drinki i miksologię w Polsce. Oprócz przepisów na drinki są tu też informacje o szkle, temperaturze podawania alkoholi, a także historie powstania wielu popularnych drinków. No i spora dawka wiedzy o konkretnych alkoholach, używanych do drinków. Warto mieć tę pozycję w swojej biblioteczce.
Do kupienia w: